Yunanistan’da Oturma İzni

Yunanistan’da Oturma İzni

Yunanistan’a oturma izni alarak yerleşmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı evrakları konsolosluk yetkililerine teslim etmesi gerekmektedir.

Bu belgelerde yer alan bilgiler şahısların hakkında olmalıdır ve net beyanlar içermelidir. Doğru olmayan bilgilerin varlığı tespit edildiği takdirde şahıslar hakkında işlem başlatılır ve oturum izni de iptal edilir.

Yunanistan’da oturum izni almak isteyen şahısların bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.  Eğer şahıslar Avrupa Birliği vatandaşı değilse Yunanistan’da oturmak için izin belgesini alması gerekmektedir.

Oturum izni, kişiye vatandaşı olmadığı bir ülkede belirli süreliğine veya süre kısıtlaması olmaksızın yaşama izni veren bir çeşit göçmenlik belgesi türüdür.

Yunanistan oturum iznine sahip kişiler aynı zamanda schengen vizesi sahibi kişiler olmaktadır. Yunanistan’ın schengen sözleşmesine üye ülkelerden biri olması sebebiyle oturum izni alan kişilere bu hak tanınmaktadır.

Yunanistan oturum iznine sahip kişiler diğer tüm schengen ülkelerine serbest geçiş yapabilir. Yunanistan oturum izni belgesini eğitim, çalışma ve evlilik yoluyla aile birleşimi gibi sebepler ile almak mümkündür.

Yunanistan oturum izni almak için bazı şartları şahısların karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir;

1)Yunanistan’da doğmuş olmak.

2) AB vatandaşı olmak ve Yunanistan’da yaşamak istemek.

3) Yunanistan’da yaşayıp tekrar Yunanistan’da dönmek.

4)Yunan vatandaşı ile evlenmek.

5)Yunanistan’a yatırım yapmak.

6) Yunanistan’dan 250 bin Euro değerinde mülk satın almak.

7) Eğitim amaçlı olarak Yunanistan’a gitmek.

8) AB ülkesinde oturma/çalışma izni olup Yunanistan’da yaşamak istemek

YUNANİSTAN’DA MÜLK EDİNİMİ YOLUYLA OTURMA İZNİ ALMAK

Yunanistan’da mülk edinimi yapan şahıslara Yunanistan hükümeti oturum iznini tanımaktadır. Yabancı vatandaşların Yunanistan’da 250 bin Euro üzerinde mülk satın alması durumunda şahıslara Yunanistan’da 5 yıllık oturum izni verilmektedir.

Yunanistan'da Oturma İzni

Yunanistan’da Oturma İzni

Ancak bu durumun da bazı şartları bulunmaktadır. Ancak bu şartları karşılayan ve mülk edinen şahıslar oturum iznine sahip olabilirler.

250 bin Euro dışında mülk satın alımı yapan yabancı ülke vatandaşının, oturum izni başvurusu için gerekli olan adli, sicil, sağlık vb. tüm belgeleri de sunması gerekiyor.

Yunanistan’da emlak yatırımı yapma isteğini kanıtlayabilecek veya emlak sahibi veya Yunanistan’da otel ya da turistik mobilyalı konut için en az on senelik kira sözleşmesi imzalamış üçüncü ülke vatandaşlarına, Yunanistan Konsolosluk Makamları tarafından, Yunanistan için uzun süreli ulusal vize verilebilir.

Yunanistan’da satın alım veya kira sözleşmesinin yapılacağı mülkün, en az 250.000 Euro ticari değerinde olması gerekiyor. Uzun süreli vize (ulusal vize) alan üçüncü ülke vatandaşları, Yunanistan’da oturma izni için başvurabilir.

YUNANİSTAN’DA EV SATIN ALMA YOLUYLA OTURUM İZNİ ALMA PROSEDÜRÜ

1) Alıcının, avukatı ile vekâletname imzalaması gerekir. Kişi, avukatın kendisini temsil etmesi ve satın alma/ satış sözleşmesinin imzalanması için gerekli görevleri yerine getirmesi için yetkiyi avukata verir.

Vekaletname Yunanca çevirmen eşliğinde imzalanmaktadır.

2) Vekâletnameye ek olarak vergi numarası verilir. Yunanistan’da 18 yaşını doldurmuş herkesin, vergi numarasının olması esastır.

3) Yunanistan Merkez Bankası’nda bir banka hesabı açılır. Bu hesap yoluyla, vergi mükellefi olarak uygun miktarda para aktarımı sağlanır.

4) Mülkün, yetkili İpotek Kayıt Defterine veya Kadastro Ofisine yasal kontrolü.

5) Sertifikalar, deklarasyonlar, kentsel belgeler, vergi belgeleri, arkeolog hizmeti, ormancılık ve diğer hizmetlerden alınan sertifikalar hazırlanmalı ve noter onayından geçmesi esastır.

6) E-posta yoluyla, satın alınan mülkün vergisi, avukat ücreti, noter ücreti ve sözleşme metninin yetkili Mortgage siciline kayıt fiyatının gönderilmesi.

Özel bir yatırımcı ya da şirket kurucusu tarafından bir mülk satın alınması durumunda: 2006 yılından önce inşaat izin belgesi verildiyse, sözleşme bedelindeki  vergi ücreti  % 3,09 olacaktır. Mülkün bir şirket kurucusu tarafından satın alınması durumunda: 2006 yılından sonra inşaat izninin verilmesi halinde, vergi ücreti fiyatın %23’ü üzerinde olacaktır. Bu madde de sözleşmede yer alır.

7) Noter tarafından devredilen beyannamelerin hazırlanması ve beyannamelerin vergi miktarını tahmin eden veya doğrulayan yetkili Vergi Dairesine teslim edilmesi.

8) Sertifika kayıt ücreti Vergi Dairesinden alındığında, satın alma sözleşmesinin imzalanması için her şey hazır demektir.

9) Sözleşmenin imzalanmasından 3-5 gün önce tercüme edilen kişi bunu, onay için e-posta yoluyla alıcıya gönderir.

10) İmzalanan satın alma sözleşmesi (alıcı ya da yetkili avukat tarafından imzalanabilir) kayıt için yetkili vergi dairesine gönderilir.

11) Sözleşmenin transkripsiyon belgesi düzenlenmektedir.

12) Onaylanmış, tercüme edilmiş belgelerle birlikte dosyanın tamamı alıcıya teslim edildikten sonra satın alma süreci tamamlanmış olur. Ayrıca yukarıdaki belgelerin yedekleri de Avukat ve noter dosyalarında kayıtlı tutulur.

Yunanistan Çalışma izni sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan’da Oturma İzni S.S.S

Yunanistan’dan oturma izni nasıl alınır?

Yunanistan oturma izni başvurusu yapabilmek için en az €250,000 bedelli bir mülk almak gerekmektedir. Satın alınacak mülk başka kişilerle ortak olarak alınabilir. Bu durumda her başvuru sahibinin en az €250,000’luk pay sahibi olması istenir. Toplam tutarı €250,000 olmak şartıyla birden fazla da mülk alınabilir.

Yunanistan oturma izni kaç Euro?

Yunanistan‘da Mülk Edinimi ve Oturma İzniYunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlığı tasarısına göre yabancı ülke vatandaşlarının Yunanistan sınırları içerisinde 250 bin Euro ve üzeri değerde mülk satın alması durumunda kişiye 5 yıl süreli oturma izni verilmektedir.

Yunanistan oturum izni ile hangi ülkelere gidilir?

Yunanistan‘ın Avrupa Birliği üyesi olması nedeniyle Yunanistan‘dan alınan oturma izniyle aynı zamanda Schengen vizesi sahibi olunuyor. Oturum izniyle elde edilen Schengen sayesinde, Avrupa Birliği’ne üye olan tüm Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde ediliyor.