Yunanistan’da Eğitim Ve Öğrenci Vizesi

Yunanistan eğitim öğrenci vizesi nasıl alınır

Yunanistan’da Eğitim Ve Öğrenci Vizesi

Yunanistan’da Yükseköğretim dersi almak isteyen kişiler eğer AB üyesi bir ülke vatandaşı değilse yılda ortalama 16 bin Euro ödemelidir. Yunanistan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise diplomasındaki not ortalaması dikkate alınmaktadır.

Ancak denklik kuralı gereği öğrencinin kendi ülkesinde de o bölümü kazabiliyor olması gerekmektedir. Bazı kaynaklarda, özel veya devlet üniversitesi kazanılmış olması yeterli denilmektedir ama yine de son durum ve güncel koşulların YÖK’e sorulmasında yarar var.

Yunanistan’da toplamda 24 üniversite bulunmaktadır. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi üniversite eğitimi 4 yıldır. Yunanca bilmeyen şahıslar için okuduğu bölüm de Yunanca ise bir yıl da Yunanca hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

Yunanistan’da tüm okullar devlete ait olduğundan yemekhane ve kitap masrafları dâhil tüm masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır. Aynı zamanda da devlet hastanelerinden sağlık hizmeti almak mümkündür.

Yunanistan’da eğitim almak ve öğrenci vizesi için başvuru yapmak isteyen şahısların bilmesi gereken bir nokta da Yunanistan’da eğitim ücretidir.

Yunanistan’da eğitim almak isteyen şahıslar ortalama bin Euro ödemelidir. Devlet yurdunda kalan öğrencilerin yemek masraflarını da devlet karşılamaktadır ve özel yurtta kalındığı takdirde yarı ücretini de devlet ödemektedir.

YUNANİSTAN’DA EĞİTİM İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Yunanistan’da eğitim almak isteyen öğrenciler ilk olarak Türkiye’de üniversite kazanmalıdır. Hangi bölüm okunmak isteniyorsa Yunanistan’da denkliği bulunan okula gitmek için aynı bölümü Türkiye’de kazanmak gerekmektedir.

Örneğin: Ekonomi bölümünü kazandıysanız, işletme bölümünü tercih etmenize izin veriliyor. Burada lise dersleri de önemli. Sadece sözel dersler alan öğrenciler matematik ağırlıklı finans, işletme gibi bölümleri tercih ettiklerinde sorunlar yaşanabiliyor.

Yunanistan üniversiteleri günümüzde, lisansüstü yeterliliklere (MBA) sahip olmayı amaçlayan değişik eğitim programları sunmaktadır. Lisansüstü programlar, Yunan öğrencilere, Yunanistan’da eğitim gören yabancı öğrencilere veya Helenik NARIC organizasyonu yabancı enstitüleri tarafından akredite edilen öğrencilere açıktır.

Yunanistan’da Eğitim Ve Öğrenci Vizesi

Yunanistan’da Eğitim Ve Öğrenci Vizesi

Üniversiteye kabul edilme şartları, seçilme kriterleri ve kabul edilme işlemleri, lisansüstü programları tarafından belirlenir. Genellikle, öğrenci adayları seçme işlemine tabi tutulur veya (sözlü/yazılı) sınav sonuçlarına göre belirlenirler.

Eğitim programları Yunan dilinde eğitim vermektedir. Bazı lisansüstü programlar uluslar arası statüye sahip olduğundan İngilizce eğitim de vermektedir.

YUNANİSTAN’DA  EĞİTİM VİZESİ  İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yunanistan’da eğitim almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu evrakları gerektiği gibi hazırlamak zorundadır. Aksi halde öğrenci vizesi başvurusu ret cevabı ile sonuçlanabilir.

Bu durumda eğitim için planlar da değişebilir. Bu sebeple bu evraklarda yer alan bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır. Ayrıca da bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgileri destekler nitelikte bulunmalıdır

. Eksik evraklar konsolosluk yetkilileri tarafından istenmektedir. Bu sebeple eksik evrak bulunması halinde belirlenen günde teslim edilmelidir.

 1. Vize işlemi takip belgesi (Eksiksiz doldurularak, başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.)
 2. Pasaport (10 yıldan eski olmayan bir pasaport.)
 3. Yeni çekilmiş 2 adet resim objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayan biçimde.
 4. Nüfuz cüzdanı fotokopisi
 5. Okuldan, yeni tarihli olarak alınmış öğrenci belgesi
 6. Yunanistan Başkonsolosluğu’na seyahat tarihlerini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten, Türkçe yazılmış dilekçe
 7. Başvuru sahibi, 18 yaşını doldurmamış ise anne ve baba tarafından Yunanistan’a seyahat edebilmesi için yazılmış muvafakatname
 8. Anne ve babaya ait iş evraklarının fotokopisi, güncel bakiyeli hesap cüzdanı, varsa tapu ve araç ruhsatı
 9. Anne veya babanın geçerli ya da eski Yunanistan vizesi varsa, onların fotokopileri
 10. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınmalıdır.)
 11. Seyahat sağlık sigortası (İstenilen vize süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.)
 12. Otobüs bileti, uçakla gidilecekse uçak bileti ya da kendi aracıyla gidilecekse araç ruhsat fotokopisi ve uluslararası yeşil sigorta. (Uluslararası ehliyeti ve yeşil araç sigortasını kurumumuz tarafından yaptırabilirsiniz.)

YUNANİSTAN’DA KONAKLAMA

Yunanistan’da eğitim almak isteyen şahıslar Türkiye’de bir üniversite ya da bölümünü kazanmış olmalıdır. Aynı zamanda da Yunanca dilini bilmek esastır.

Yunanca bilmeyen öğrenciler için bit yıl Yunanca hazırlık okumak esas olmaktadır. Bu şartlar sağlandığı taktirde gereken evraklar teslim edilir ve Yunanistan’da eğitim vizesi başvurusu yapılır.

Ardından Yunanistan’da konaklama için araştırma işlemleri başlamaktadır. Master hariç diğer lisans programları ücretsizdir. Devlet yurtlarında yeterli kapasite olmadığı için özel yurtlar tercih edilmektedir. Özel yurtlarında yarı ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yunanistan’da eğitim almak isteyen ve eğitim için giden şahıslar ev kiralamak isterlerse aylık ücreti 200 ile 300 Euro arasında değişmektedir.

Oda kiralama ortalama  120-140€ civarındadır. 80-100€ (Atina)

Ev kiralama ortalama   250-300€ civarıdır.      200-250€ (Selanik)

Türkiye’den Yunanistan’a eğitim amaçlı giden öğrenciler özellikle Atina ve Selanik şehirlerini tercih etmektedir.

Yunanistan Erasmus vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan’da Eğitim Ve Öğrenci Vizesi S.S.S

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli belgelerle başvuru yapmak gerekir. Yunanistan Eğitim ve Öğrenci vize ücreti ödenmeli ve yurt dışındaki eğitim kurumundan kabul mektubu iletilmelidir.

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vize Ücreti Nedir?

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur. Ek hizmetler için ayrıca ücret ödenmelidir.

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci vizesi genel olarak 5-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Öğrenciler olası gecikmeleri dikkate alarak yurt dışı eğitimi başlamadan önce başvuru yapmalıdır.