Yunanistan Vizesi 2023 Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Avrupa Birliği ve schengen ülkesi üyesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hususi pasaporta sahip kişiler vize işlemleri ile yükümlü değildir. Ancak umuma mahsus pasaport sahibi şahıslar Yunanistan vizesi almak istediği takdirde yetkili konsolosluk binalarına müracaat etmelidir.

Hususi pasaport sahibi şahıslar da 180 günlük zaman diliminde 90 günlük konaklama süresini aşmayacak şekilde seyahat etmek zorundadır.

Yunanistan’da maksimum olarak 90 gün kalacak kişilerin schengen vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Bu sebeple, Vize başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları il/ilçeye hizmet vermekte olan Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı çalışmaları hakkında bilgi edinerek, vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

Vize başvuru sahipleri Yunanistan Schengen vizesi için başvurularını yetkili başvuru merkezlerine gelerek gerçekleştirebilirler. Yunanistan vize başvuru merkezleri randevu sistemi ile vize başvurularını kabul etmektedir. Yunanistan vizesi için başvuruda bulunacak kişiler Yunanistan vizesi randevularını alarak, başvuru merkezlerini ziyaret etmeleri önemle tavsiye olunur.

Yunanistan’da 90 günden daha az bir süre konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar, Yunanistan’a tatil, tur ve gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde Yunanistan Turistik Schengen Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.

YUNANİSTAN VİZE İŞLEMLERİ

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi kişiler Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliği’nden başvuru için randevu alarak ve gerekli evrakları hazırlayarak randevu saatinde temsilciliklere teslim etmelidir.

Evraklarda eksiklik olması durumunda vize işlemleri ret ile sonuçlanabilinir. . T.C. Hususi (Yeşil), Hizmet ve Diplomatik Pasaporta sahip vatandaşların ise yıl içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile Yunanistan vize işlemlerinde bulunmaları gerekmez.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

Ancak söz konusu pasaportlara sahip kişilerin seyahatleri öncesinde pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri önemle rica olunur.

Yunanistan’a seyahat edecek olan ve kısa süreli vize almak isteyen şahıslar vize merkezlerine müracaat edebilirler. Biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine gereken bilgiler sunulmalı ve vize işlemleri için tüm işlemler gerektiği gibi yapılmalıdır. Pasaportta VIS ibaresi bulunan kişilerin Biyometrik Bilgileri sistemde kayıtlıdır ve yenideni işlemleri yapması gerekmez.

YUNANİSTAN VİZE TÜRLERİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları Yunanistan vizesi almak üzere Yunanistan Konsolosluk yetkililerine başvuru yapmak zorundadır.

Bu başvuruyu yapan kişilerin alabileceği vize türleri bulunmaktadır. Seyahatin amacına göre Yunanistan vize türü de değişmektedir.

Yunanistan’a İş görüşmesi, fuar, toplantı ve müşteri ziyaretinde bulunmak için seyahat edecek olmaları halinde ise Yunanistan Ticari Vize için başvuruda bulunmaları gerekir. Yunanistan Ticari vizesi için vize merkezlerine başvuru yapılabilinir.

Yunanistan’da bulunan aile ve akraba ziyareti için  Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi almak esastır. Bu vize türü de Ticari Vize türünde olduğu gibi vize merkezleri aracılığı ile yapılabilinir.

Yunanistan üzerinden transit geçiş yaparak diğer bir Avrupa ülkesine gitmek isteyen şahıslar ise Yunanistan Transit Vizesi için başvuruda bulunmalıdır.

Gemici Vizesi de Yunanistan’a deniz yolu ile gitmek isteyen şahısların alması gereken diğer bir vize türüdür.

Yunanistan Şoför Vizesi ise Yunanistan’a ticari seyahat gerçekleştirecek kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Yunanistan Şoför vizesi için müracaatlar, Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Eğitim amacıyla Yunanistan vizesi almak isteyen şahıslar ise Erasmus Vizesi almak zorundadır. Diğer vize türlerinde olduğu gibi vize başvuru merkezleri ve Yunanistan Konsoloslukları’na başvuru gerçekleştirebilinir.

Yunanistan Aile Birleşimi Vizesi, Yunanistan oturum vizesi işlemleri ve Yunanistan Eğitim vizeleri için Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı ve Yunanistan Konsolosluklarının Konsolosluk ve Vize Departmanlarına müracaat etmeleri gerekir.

Seyahat amacını belirleyen şahıslar buna göre başvurularını gerçekleştirmeli ve seyahat amacını net açıklayan, ispat eden belgeleri konsolosluk yetkilerine sunmalıdır.

YUNANİSTAN VİZE ÜCRETİ NEDİR?

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen şahısların vize ücretini randevu tarihinden önce yatırması ve yatırdığına dair belgeyi evraklar ile konsolosluk yetkililerine vermesi gerekmektedir.

Yunanistan vize ücreti her vize türü için değişmekte olup konsolosluk bu ücretin miktarını belirlemektedir. Yunanistan vize ücreti konsolosluk harç bedelleri ve vize başvuru merkezi koordinasyon ücretlerini içermekte olup vize türü ve süresine göre değişebilmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu dönemsel olarak vize ücretlerini yenilemektedir. 12 yaş ve altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Yunanistan kapı vizesi seyahat acentelerinden alındığından bu ücretler de farklılık gösterebilmektedir.

Yunanistan Vize Ücret sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Vizesi S.S.S

Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Yunanistan vizesi esnasında Yunanistan Konsolosluğuna 80 Euro ödenmesi gerekir.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi kısa süreli vizelerde yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli vizelerde Yunan Konsolosluklarından alınır.

Yunanistan Vizesi Schengen mi?

Yunanistan Schengen vize bölgesinde bulunmaktadır, Yunanistan’dan vize alacak kişiler Schengen vize kriterlerine göre vize başvuru belgelerini hazırlamalı ve vize ücretini ödemelidir.