Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar (Güncel)

Yunanistan vizesi gerekli evraklar

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan’a herhangi bir nedenden dolayı seyahat planı olan vatandaşlarımızın öncesinde Yunanistan vize başvuru prosedürlerine tabi tutulması gerekmektedir.

Schengen Bölgesi ülkelerinden olan Yunanistan’a alınacak olan kısa süreli vizeler, Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Bu sebeple 180 gün içinde 90 güne kadar süren seyahatlerde yeşil pasaport hamili vatandaşlarımız tüm bu uygulama prosedürlerinden muaf tutulmaktadır ve vizesiz olarak bahsedilen süre içerisinde ülkede ikamet ve seyahat hakkına sahiptirler.

Yunanistan’a yapılacak olan seyahatin amacı, alınması gereken kısa süreli vize türünü belirler. Ayrıca seyahatin planlanan süresine bağlı olarak kısa süreli ve uzun süreli olarak iki farklı kategoride vize temin edilebilmektedir.

Schengen vizesi klasmanındaki Yunanistan turist vizesi, Yunanistan ticari vizesi gibi kısa dönem vizeler maksimum 90 gün süreyle verilir. Bu sebeple bahsedilen süreyi geçen seyahat planlarında diğer vize türleri yani D sınıfı izinler değerlendirilmelidir. Yunanistan oturum izni, Yunanistan çalışma izni gibi vizeler 90 günü aşan seyahat ve ikamet planları için uygundur.

Schengen vizesi almış olan vatandaşlar Yunanistan’a bu vizeyle girme hakkına sahiptirler ve ek bir vize almalarına gerek yoktur. Ayrıca Yunanistan vizesi almış olanlar da başka bir vize olmaksızın diğer Schengen Bölgesi üyesi Avrupa ülkelerine seyahat edebilirler.

Bu noktada önemli kural Schengen Bölgesi’ne hangi ülkeden giriş yapılacaksa o ülkeden vizenin alınmasıdır. Yunanistan vize başvurusu gerçekleştiren kişi aldığı Schengen vizesiyle başka bir ülkeden seyahatini başlatacaksa, muhtemelen vizesini alması için diğer ülkenin başvuru sistemine yönlendirilir.

Seyahatin amacına göre turistik, ticari, transit geçiş ya da ziyaret gibi kategorilerde kısa dönem vizeler alınabilir. Bu vizeler için verilen maksimum geçerlilik süresi 90 gün olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Turistik Vizesi

Seyahati boyunca herhangi ticari bir işlem yürütmeyecek ya da bir yakınını ziyaret etmeyecek kişiler, gezip görme, kültür geliştirme amaçlı seyahatlerinde Yunanistan turist vizesi almaktadırlar. Bu vizeye ilk başvuru yapanlar için genelde 30 gün süreyle vize verilmektedir. Ancak sunulan evraklar ve yapılan kapsamlı değerlendirmeler neticesinde süre 90 güne kadar uzayabilmektedir.

Hali hazırda Schengen vizesi olanlar herhangi bir şekilde Yunanistan turist vizesi almadan da ülkeyi ziyaret edebilirler. Ancak Avrupa’ya Yunanistan üzerinden giriş yapılacaksa bu vizenin yine Yunanistan Konsolosluğundan alınması gerekir.

Kısa süreli bu vize için başvuru adaylarına iki alternatif tanınmaktadır.

Dileyenler başvurusunu evraklarını kendisi temin yine kendisi randevu alarak Yunanistan Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerine iletmesi mümkündür. Bu başvurularda kişinin şahsen Konsolosluğa gitmesi ve parmak izi vermek, evraklarını iletmek gibi nedenlerden kendisi randevu alması gerekir.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Yunanistan turist vizesi başvurusu için bir diğer alternatif de vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alarak başvuru işlemlerinin tamamlanmasıdır.

Kişiler kendi adreslerine en yakın visa center ile görüşme sağlayarak Yunanistan vizesi için istenen evraklar hakkında bilgi alabilir ve yine aldığı hizmet doğrultusunda evraklarını tamamlayabilirler.

Böylece Konsolosluğa şahsen gitmek zorunda kalınmaz ve sorun yaşanması olası konularda risk en aza indirilir. Çünkü alanında deneyimli ve bilgili visa center çalışanları her daim Yunanistan turist vizesi başvurusu hakkında gerekli hizmetleri sağlamaya hazırdırlar.

Başvuru sürecinin şüphesiz en önemli mevzusu hazırlanması gereken evraklardır. Evrakların Yunanistan turist vizesi için gerekli görülen prosedürlere uygun, seyahat amacına yönelik hazırlanmış olması gerekir.

Evraklardaki herhangi bir eksik ya da hata sürecin olumsuz ilerlemesine yol açacak, vize başvurusu retle sonuçlanacaktır. Hatta yanlış bilgi beyanı halinde kişinin cezai yaptırımla karşılaşması dahi söz konusu olabilir.

Bu sebeple visa center tarafından yapılan yönlendirmelerin takip edilmesi, evrakların güncel olmasına özen gösterilmesi ve evrak düzenleme konusunda dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Kişinin tüm seyahati boyunca yalnızca kültürel amaçlı işlemlerde bulunma hakkı olduğu unutulmamalıdır. Başka bir faaliyette bulunma amacı olanların Yunanistan turistik vize başvurusu yerine hangi alternatifleri olduğunun değerlendirilmesi gerekir.

Yunanistan Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar (Güncel) S.S.S

Yunanistan Vizesi İçin Ne Gerekli?

YUNANİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
En az 6 ay geçerli pasaport, varsa eski pasaportlar, Pasaport Fotokopileri.
Kimlik fotokopisi.
Vukuatlı Nüfus kayıt örneği ( E-Devletten alınacaktır.)
İkametgah ( E-Devletten alınacaktır.)
2 adet (Biometrik) fotoğraf.
Otel, uçak rezervasyonları

Yunanistan vizesi Nasıl kolay alınır?

Özellikle seyahat amacı net olan, gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu işlem süresince iptale düşmemiş olan vatandaşlarımızın Yunanistan vizesi almaları daha kolay olacaktır.

Vize için banka hesap dökümü kaç aylık?

Vize başvurusu banka hesap dökümü son 3 ay içerisinde alınan ve finansal durumu ispatlayıcı belgedir. Başvuru öncesinde hesaba yüklü tutarda para girişi olduğu durumlarda kaynağının ilgili ülkenin konsolosluğuna ispatlanması gerekmektedir.