Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan konsolosluğu iletişim

Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu Yunanistan’a seyahat etmek isteyen herkesin işlemlerini yapmak üzere Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının Yunanistan’a vize almak işlemleri gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Aynı zamanda da Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri bu binalarda görülmektedir. Evlilik, boşanma, pasaport, vize gibi işlemlerin görüldüğü Yunanistan Konsolosluğu’nda işlemler randevu ile alınmaktadır. İşlem yaptırmak isteyen vatandaşlar randevu alarak ve gerekli evrakları hazırlayarak başvuruda bulunabilirler.

YUNANİSTAN KONSOLOSLUĞU VİZE İŞLEMLERİ

Yunanistan Konsolosluğu’ndan Yunanistan’a gitmek üzere vize almak isteyen kişiler başvuru işlemlerinden önce ikame edilen ilin ilgili konsolosluğunu belirlemelidir.

Belirlenen il konsolosluğundan daha sonra başvuru süreci başlatılabilinir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu, Edirne Konsolosluğu, İzmir Konsolosluğu gerekli işlemler için konsoloslukların bulunduğu illerdendir.

Kişiler ikamet ettikleri yerin dâhilinde bulunulan konsolosluk binasına giderek vize ve diğer işlemler için başvuruda bulunabilirler. Yunanistan Konsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını direk olarak kabul etmesi halinde kişi söz konusu Yunanistan Temsilciliğine vize başvurularını gerçekleştirebilecek ve Yunanistan vizesini direk olarak yetkili Yunanistan Konsolosluğundan alabilecektir.

Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu

Ancak kısa süreli vizeleri kabul etmedikleri durumda şahıslar vize merkezleri ile irtibata geçebilirler.  Vize merkezleri şahısların vizelerini onaylamaz sadece randevu ve evrak hazırlama işlemleri sırasında rehber niteliğindedir. Başvuruyu onaylama yetkisi Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği yetkililerine aittir.

Yunanistan vizesi için randevu alan kişilerin randevu saatinden en az 30 dakika önce ilgili binada bulunması gerekmektedir. . Söz konusu kişiler randevu saati ve tarihinde Yunanistan vize başvuru merkezlerinde hazır olmaları halinde vize başvuru dosyalarına onay almalarının ardından kişilerin biyometrik bilgilerini ibraz etmeleri gerekecektir.

Biyometrik Bilgi Beyanı Nedir?

Yunanistan ve diğer schengen ülkeleri 2014 yılından itibaren Biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine geçiş sağlamıştır. Bu nedenle de Yunanistan vizesi almak isteyen şahıslar biyometrik bilgilerini ibraz etmesi esastır. Biyometrik bilgilerini beyan etmiş vize başvuru sahipleri ise pasaportlarına düşülen ‘’VIS’’ ibaresi ile 5 yıl süreyle biyometrik bilgilerini ibraz etme yükümlülükleri olmayacaktır.

Biyometrik bilgi kaydı çerçevesinde parmak izlerini, elektronik imzaları ve biyometrik fotoğraf çekimi gibi vize işlemlerinin gerekliliklerini kapsamaktadır. . Biyometrik bilgi verilerini beyan etmiş kimselerin ise Pasaportuna ‘’VIS’’ ibaresi düşülecektir. İstisnai durumlar dışında Konsolosluk ve Yunanistan vize başvuru merkezi yeni biyometrik bilgi talebinde bulunabilecektir.

Suriye Vatandaşları İçin Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi almak isteyen Suriye vatandaşları Yunanistan’ın Türkiye’de bulunan iki temsilciliğinden birine yapabilirler. Vize başvurusu sırasında biyometrik bilgiler talep edildiği için Suriye vatandaşları başvurularını şahsen yapmalıdır.

Türkiye’den Yunanistan vizesi başvurusu yapacak Suriye vatandaşları başvuru için gerekli belgeleri doğru ve eksiksiz olarak temin edip, Yunanca tercümeleri ve Büyükelçiliği’nin tasdiki ile birlikte ibraz etmelidir.

Yunanistan vizesi almak isteyen Suriye vatandaşları Türkiye’de yaptıkları başvuruda ‘Polio’ aşısı yaptırdığına dair bilgiyi evraklar ile sunmak zorundadır. Şahıslar 3 aydan uzun süredir Türkiye’de ikamet ediyorsa Türkiye için geçerli ikamet izinlerini de ibraz etmekle yükümlüdürler.

Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek olan Suriye vatandaşları, Türkiye’den çıkış yaparken ibraz etmek üzere, Yabancılar Şubesi’nden Yabancı Tanıma Belgesi temin etmelidirler. Suriye vatandaşları, Yunanistan vizesi başvuruları için Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan destek alabilirler.

Irak Vatandaşları için Yunanistan Vizesi

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Irak vatandaşları eğer Türkiye’den vize başvurusu yapacak ise bir dizi prosedürü yerine getirmek zorundadır. Bu prosedürler bir takım evraklardan oluşmaktadır. Bu evraklarda eksiklik olması haline Irak vatandaşı olan ve Türkiye’den başvuru yapan şahıslara vize verilemez. .

Ancak, Yunanistan vizesi başvurusunda bulunmak için Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi´nden Türkiye’ye gelen kişiler Yunanistan vizesi başvurularını Yunanistan Büyükelçiliği’ne yapmalıdır. Biyometrik verilen ibrazı asıl olduğundan başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. .

Yunanistan vizesi başvurularını Yunanistan Konsolosluğu’na yapacak Irak vatandaşları için tercüman gerekmemektedir. Irak vatandaşları Yunanistan vizesi başvuruları için Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerinden destek alabilirler.

YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU İSTANBUL

Yunanistan Konsolosluğu İstanbul ve diğer konsolosluklar faaliyet alanlarına yakın bölgelere hizmet vermektedir. Yunanistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Yunanistan Konsolosluğu’na ve Yunanistan Büyükelçiliği’ne aittir.

Yunanistan Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA

Yunanistan Büyükelçilik yetkilileri Ankara’da bulunmaktadır ve çevre illerde ikamet eden kişilere vize, pasaport gibi işlemlerde hizmet vermektedir.

Aynı zamanda da Yunanistan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri yürütmektedir. Türkiye ve Yunanistan arasındaki politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ile görevli olan Yunanistan Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesindeki konsolosluk ve vize bölümleri ile Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri ile Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle görevlidir.

Türkiye’de yaşayan Yunanistan vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Yunanistan Büyükelçiliği’nden, Yunanistan Konsolosluğu’ndan ve diğer Yunanistan Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Yunanistan Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Konsolosluğu S.S.S

Yunanistan Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

Seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır. Yunanistan (C Tipi) kısa süreli vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu Hangi İllerde Var?

Yunan Konsolosluklarının Yetki Alanları
Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu. Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak.
Yunanistan Ankara Büyükelçiliği.
Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu.
Yunanistan Edirne Konsolosluğu.

Yunanistan vizesi kaç günde çıkar 2023?

Yunanistan Vizesi Kaç Günde ÇıkarYunanistan‘a seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarımızın vize başvurusu için gerekli tüm evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri şartıyla vize başvurularının sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 7 ile 15 iş günü bir süre aralığında gerçekleşmektedir.