Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan adalına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan kapı vizesi almak mecburiyetindedir. Yunanistan kapı vizesi ile Yunanistan adalarına giriş yapılabilmektedir. Kapı vizesi Yunanistan ve Türkiye arasındaki turizm açısından büyük bir potansiyeli fırsata çevirmektedir.

Yunanistan kapı vizesi işlemleri seyahat acenteleri tarafından hızlı bir şekilde sonuçlanabilir. T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından faydalanabilmektedirler.

Yunanistan kapı vizesi ile sadece kapı vizesi uygulamasına tabi bulunan adalara giriş sağlanabilinir. Diğer schengen ülkelerine giriş sağlanmamaktadır. Kapı vizesi kısa süre için geçerlidir. Bu vize türü tek girişli ve kısa süreli olduğu için giriş yapıldıktan sonra başka bir ülkeye giriş sağlanmamaktadır.

Kapı vizesinin süresi uzatılamaz süresi bittiğinde Yunanistan’da bulunan adalara giriş sağlanamaz. Yunanistan adalarına uygulanacak günü birlik seyahatlerde de Yunanistan kapı vizesi alınmalıdır. İki ülke arasında uygulanan kapı vizesi uygulaması aşağıda yer alan adalara giriş için alınmalıdır.

Yunanistan Kapı Vizesi İle Girilen Adalar

Rodos

Kos (İstanköy)

Midilli (Lesvos)

Meis (Kastellorizo)

Sakız (Chios)

Sisam (Samos)

Doğu Ege adaları olarak bilinen bu Yunan adalarına girmek için kapı vizesi almak gerekmektedir. Kapı vizesi için de gerekli evrakları hazırlamak esastır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları bu adalara girmek için kapı vizesi evraklarını seyahat acenteleri aracılığı ile konsolosluk yetkilerine ulaştırabilirler.

Cezayir, Libya, Kamerun, Afganistan, Lübnan, İran, Irak, Mısır, Bangladeş, Kongo Halk Cumhuriyeti, Somali, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Kenya, Çad, Moritanya, Nijerya Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Özbekistan, Tunus, Ruanda, Sri Lanka, Yemen ve Vietnam uyruklu kişiler Yunanistan kapı vizesi uygulamasını dışında tutulmaktadırlar.

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi

Kapı vizesi en az tek girişli en fazla ise çift girişli olarak verilmektedir. Sadece vize etiketinde geçerli olan yerlere girişte geçerlidir. Bu koşullar altında kapı vizesinin en fazla 15 gün süreyle verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu süreleri yetersiz bulan veya diğer adalara ve Yunanistan’a ayrıca seyahat etmek isteyen vatandaşlar Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ GEREKLİ EVRAKLAR

Pasaport Fotokopisi: Seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportunuzda giriş çıkış damgaları için boş sayfaların olması gerekmektedir. Pasaportunda K.K.T.C vize damgası olanlara kapı vizesi verilmemektedir.

Seyahat acentesine başvuru evrakları sunulurken pasaportun aslı yerine fotokopisi verilmektedir.

2 adet biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraflarınızın beyaz fon üzerinde olması gerekmektedir. 3,5×4,5 cm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel olmalıdır.

Son 3 aylık, bakiyesi bulunan banka hesap dökümü: Son 3 aya ait banka hesap özetinde seyahat süresince masraflarının karşılamaya yetecek kadar bakiye bulundurmalısınız.

Satın alınmış feribot bileti: Yunanistan kapı vizesi için gidiş-dönüş feribot biletlerinizin satın alınmış olması gerekmektedir. Feribot biletleri için rezervasyonlar kabul edilmemektedir.

Otel rezervasyonu: Otel rezervasyon tarihlerinizin vize tarihinizde hala geçerli olduğundan emin olun. Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu talep edilmemektedir.

Kimlik fotokopisi

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Schengen vize başvuru formundan farklı değildir. Evraklarda yer alan bilgilerin geçerliliği önemlidir.

Diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile paralellik gösteren evraklar dikkate alınmaktadır. Bu nedenle belgelerde doğru ve diğer belgeler ile aynı bilgilerini içermesine özen gösterilmelidir.

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu da kesinlikle Yunanca olarak tükenmez kalem ile doldurulmalıdır ve imzalanmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise ebeveyni ya da yasal vasisi kimse o kişi tarafından doldurulmalıdır. Bu şartları sağlayan belgeler kabul edilmektedir. Aksi halde vize talebi ret ile sonuçlanabilir.

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ ÜCRETİ

Yunanistan kapı vizesi başvuru sahiplerinin taraflarınca düzenlene bir takım evrakların incelenmesi sonucu verilmektedir. Sadece belirli adalara girişi serbest kılan bu vize türü ile Yunan adarına giriş yapılabilinir. Diğer schengen ülkelerine giriş yapılamaz.

Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evrakları çerisinde yer alması gereken bir evrak da vize ücretini ödediğine dair belgedir. Harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içermektedir. Bu konuda tam bilgi verilmemekle beraber her yıl kapı vizesi ücretleri değişebilmektedir.

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. Bu konudaki güncel bilgiye vize başvuru yaptığınız acente aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yunanistan kapı vizesi işlemleri sonuçlanması ise diğer vize türlerinde olduğu gibi resmi tatiller ve çalışma saatleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Kapı vizesi başvuru sonuçları 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Resmi tatiller araya girdiği takdirde bu süre uzayabilir.

Yunanistan Ada vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Kapı Vizesi S.S.S

Yunan Adaları kapı vizesi kaç para?

Kapı vize ücreti 55 € dur. Doğu Ege adaları olarak bilinen, Rodos , Kos (İstanköy),Midilli (Lesvos), Meis, Sisam Yunan adalarına seyahatlerde, kapı vize uygulamaktadır.

Kapı vizesi 2023 ne kadar?

Yunanistan kapı vizesi için ödenmesi gereken Yunan adaları günlük vize ücreti, her yıl Mayıs ayında yayınlanmaktadır. Yunanistan kapıda vize ücreti, 2023 yılı için 55 Euro olarak belirlenmiştir ve 2023 yılı için 80 Euro olması beklenmektedir.

Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır?

Kapı vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer almaktadır ve seyahat acenteleri aracılığı ile temin edilmektedir. Kapı vizesi tek ya da çift giriş hakkı doğrultusunda, en fazla 15 gün süreli olarak verilmektedir ve vize süresini uzatma seçeneği bulunmamaktadır.