Midilli Adası Kapı Vizesi

Midilli adası kapı vizesi alma

Midilli Adası Kapı Vizesi

Yunanistan adası olan Midilli adasına seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kapı vizesi almak durumdadır. Yunanistan kapı vizesi kapsamına giren Midilli adasına ulaşım feribotla da sağlanabilinir. Böylece araçlı ya da araçsız olarak feribot kullanılarak Midilli adasına kapı vizesi ile giriş yapılır.

Midilli kapı vizesi ile giriş yapılan adalar arasında yer almakta olup diğer adalara giderken alınan kapı vizesi için hazırlanan evrakların aynısı bu ada için de geçerlidir. Seyahat planı yapan şahıslar gereken evrakları hazırlayıp seyahat acenteleri aracılığı ile konsolosluk yetkilerine ulaştırabilirler.

Evraklarda kesik ve yanlış bilgi beyanında bulunulması halinde kapı vizesi başvurusu ret ile sonuçlanabilir. Bu nedenle gereken evraklar doğru bilgiler içermelidir.

15 gün süre için Midilli kapı vizesi evraklarını tam olarak teslim eden ve doğru bilgiler veren vize başvuru sahipleri için onaylanmaktadır. 15 gün içerisinde sadece bir kes giriş hakkı verilmektedir. Çift girişli kapı vizesi başvurusu da yapılabilinir. Kapı vizesi ve seyahat amacı başvuru formunda net şekilde belirtilmelidir.

MİDİLLİ ADASI KAPI VİZESİ BAŞVURU EVRAKLARI

Başvuru evrakları gereken bilgileri net şekilde yetkilerle sunuyor olmalıdır. Bilgilerin doğruluğu atılan imza ile onaylanır hale gelmektedir ve şahısların bilgilerinde doğru olmayan noktalar bulunduğu takdirde şahısların vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir.

Ret ile sonuçlanan vize başvurusu ileriki dönemlerde yapılacak olan vize başvurularının da ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu nedenle verilen bilgiler gözden geçirilerek doğruluğundan emin olunan bilgiler başvuru formuna yazılmalıdır.

Evraklar en geç seyahate 4 iş günü kalmışken teslim edilmelidir. Vizenin sonuçlanma süresi de 4 iş günü içerisindedir.

Midilli dışında diğer adalara da seyahat edileceği durumlarda seyahat planının Yunanistan kapı vizesi dilekçesinde belirtilmesi, seyahat edilecek diğer adaların bu dilekçede yer alması gerekir ancak unutulmamalıdır ki adı geçen adaların Yunanistan kapı vizesi uygulaması dâhilindeki adalar olması gerekmektedir.

Midilli Adası Kapı Vizesi

Midilli Adası Kapı Vizesi

Pasaport: Pasaportun fotokopisi teslim edilmelidir. Seyahat sonrasında en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi: Nüfusa kayıtlı olunan kimlik belgesi fotokopisi bulunmalıdır.

Fotoğraf: 2 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf verilmelidir ve biyometrik fotoğraf kurallarına uygun olarak çekilmiş olmalıdır.

Banka Hesap özeti: Son 3 aylık banka hesap dökümünüzün en az 2500 TL bakiyeli olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu: Schengen vize başvuru formunun doldurulup başvuru sahibini imzasını taşıması gerekir. Bilgisayar ortamında büyük harflerle doldurulmalıdır.

Midilli Feribot Bileti:  Gidiş – Dönüş veya Gidiş – Açık bilet şeklinde alınabilir. Kapı vizesi ile girilen Yunan adalarında en fazla 15 gün kalabileceğinizi unutmayınız.

Onaylı Otel rezervasyonu: Otel rezervasyonu verilmesi gerekmektedir. Midilli adası dışında Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu diğer adalara gitmek isteyen şahıslar seyahat planı dâhilindeki adalardaki otel rezervasyonlarının konfirme edildiğine dair belgenin başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir.

Otel rezervasyonlarında Midilli’de kalınacak otelin adı, adresi ve kontak bilgileri yer almalıdır. Otel yerine aile veya arkadaş yanında konaklama yapılacaksa davetiye belgesinin davet eden kişinin kimlik bilgileri ile birlikte sunulması gerekmektedir.

MİDİLLİ VİZESİ BAŞVURU FORMU

Midilli kapı vizesi başvuru formu schengen vizesi ile aynı içeriğe sahip formdur. Sadece bu vizede vizenin türü ve seyahat amacı net şekilde belirtilmelidir. Yani schengen vizesi için değil kapı vizesi için başvuru yapıldığına dair amaç net olarak yer almalıdır.

İfadeler vize başvuru formlarında önemlidir. Bu nedenle de seyahatin amacı bu ifadelere göre belirlenmektedir. Amacı belirli olmayan vize başvuru formları için konsolosluk yeniden iletişim kurabilir ya da hiç irtibata geçmeden vize başvurusunu reddeder.

Bu nedenle seyahatin sekteye uğramamsı için hazırlanan belgeler doğru ve net ifadeler içermelidir. Midilli kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Konsolosluğu resmi sitesinden temin edilebilinir. Temin edilen kapı vizesi başvuru formu gerektiği gibi tükenmez kalem ile doldurulur ve başvurusu sahibi tarafından imzalanır.

18 yaşından küçük başvuru sahipleri için diğer vize başvurularında olduğu gibi yasal vasisi imzalamalı ya da ebeveynleri imzalamalıdır. İmza bulunmayan başvuru formlarının geçerliliği bulunmaz.

MİDİLLİ KAPI VİZESİ  ÜCRETİ

Midilli kapı vizesi  ücreti, Yunanistan Konsolosluğunun yetkisi dahilinde ve onun tarafından akredite edilen ve Yunanistan kapı vizesi işlemlerinin yapılabildiği seyahat acentelerine ve vize işlem merkezlerine ödenmektedir.

Midilli kapı  vizesi  ücreti, acente koordinasyon bedelleri ve vize harç ücretini içermekte olup döneme bağlı olarak Yunanistan Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir.

Midilli’ye vize alarak seyahat edecek kişiler güncel vize ücret bilgilerini acentelerden edinebilmektedirler. Midilli vize ücreti başvuru sırasında ödenmektedir, sınır kapısında herhangi bir ücret ödenmemektedir ancak vize etiketinin pasaporta işlenme işlemi sınır kapısında yapılmaktadır.

Meis Kapı Vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Midilli Adası Kapı Vizesi S.S.S

Midilli Adası İçin Vize Gerekli mi?

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre; Türkiye’den Midilli Adası‘na gitmek isteyen Bordo pasaport sahipleri geçerli bir Schengen vizeleri yoksa kapı vizesi alarak Midilli‘ye giriş yapabilirler. Yeşil ve Gri Pasaport Sahiplerinin ise kapı vizesi almasına gerek yoktur.

Midilli Kapı Vizesi 2023 Ne Kadar?

Yunanistan kapı vizesi için ödenmesi gereken Yunan adaları günlük vize ücreti, her yıl Mayıs ayında yayınlanmaktadır. Yunanistan kapıda vize ücreti, 2023 yılı için 55 Euro olarak belirlenmiştir ve 2023 yılı için 80 Euro olması beklenmektedir.

Midilli seferleri ne zaman başlıyor 2023?

Midilli feribot seferlerinin iki yıl aranın ardından tekrar başlaması planlanıyor. 2020 yılı mart ayında pandemi sebebiyle durdurulmuş olan Midilli feribot seferlerinin 2023 yaz aylarının başında yeniden düzenleniyor.