Konsolosluk Tatil Günleri

Konsolosluk Tatil Günleri

Yunanistan Konsolosluk binası ve Yunanistan Büyükelçilik binası resmi tatiller günlerinde kapalı konumda bulunmaktadır. Resmi tatil günleri Türkiye’nin ve Yunanistan’ın milli bayramlarına, özel günlerine göre düzenlenmektedir.

Bu nedenle de bu resmi tatil günlerinde konsolosluk yetkileri izinli sayılır işlemler bir gün süreyle askıya alınır. Eğer vize başvurusu yapılacaksa bu resmi tatil günlerinden birine denk geliyor ise vize başvurusunun sonuçlanması bir gün süreyle uzayacaktır.

Seyahat tarihi başlamadan önce en az 2 hafta öncesinde vize işlemleri için gerekli evraklar konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

Konsolosluk Tatil Günleri

Konsolosluk Tatil Günleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturumu bulunan yabancı ülke vatandaşları ile Yunanistan Konsolosluğu’na konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunması gereken Yunanistan vatandaşları işlemlerini Yunanistan Konsolosluğu resmi tatil günlerini dikkate alarak planlamalıdır.

Bu resmi tatil günleri şöyledir;

01.01.2019 Pazartesi Yeni Yıl
19.02.2019 Pazartesi Yunan Dini Bayramı
06.04.2019 Cuma Yunan Dini Bayramı
09.04.2019 Pazartesi Paskalya
23.04.2019 Pazartesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
01.05.2019 Salı Emek ve Dayanışma Günü
28.05.2019 Pazartesi Yunan Dini Bayramı
4-5 Haziran Perşembe – Cuma Ramazan Bayramı
15.08.2019 Çarşamba Yunan Dini Bayramı
11-12 Ağustos Pazartesi – Cuma Kurban Bayramı
30.08.2019 Perşembe Zafer Bayramı
29.10.2019 Pazartesi Cumhuriyet Bayramı
25 –26 Aralık Salı – Çarşamba Noel

YUNANİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Yunanistan Ankara Büyükelçilik binası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşları ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Ancak Büyükelçilik binası belirli gün ve saatlerde kapalı konumda bulunmaktadır. Bu saatler dışında randevu verilmemekte ve işlem alınmamaktadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.30 ile öğleden sonra 17.00 saatleri arasında yer almaktadır.

Bu saatler içerisinde işlemleri olan şahıslar evraklarını teslim etmek üzere aşağıda açık adresi bulunan Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne gidebilirler.

Bu saatler dışında ise resmi tatil günlerinde de Büyükelçilik binası kapalı konumda bulunmaktadır. Resmi tatil günleri Yunanistan ve Türkiye’nin resmi bayram ve tatillerine göre hazırlanmaktadır.

Bu yüzden bu resmi tatil günlerini dikkate alırken Yunanistan resmi tatil günlerini de dikkate almak gerekmektedir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nden başvurusunu yapacak olan şahıslar, resmi tatil günleri dışında ve çalışma saatleri dâhilinde ikamet ettikleri bölgeye göre müracaat edecekleri Yunanistan Konsolosluğu bulunmaktadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçilik binasının bulunduğu Ankara ilinin çevre illeri de bütün işlemler için kabul edilen ikamet alanı içerisine girmektedir. Bu iller şöyledir; Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.

YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu belirli çalışma saatleri dâhilinde hizmet vermektedir. Bu bilgilerin yanı sıra aynı zamanda da resmi tatil günlerinde tatil yapmaktadır. Resmi saatler ve resmi çalışma günleri dışında evrak kabul etmemektedir.

Bu yüzden seyahate ilişkin problem doğmaması için bu sürelerde gecikme payı göz önüne alınmalıdır. Şahıslar vize ve diğer işlemleri için resmi tatiller denk gelen durumlarda işlemlerin bir gün gecikmesini göze almalıdır. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00 saatler ile öğleden sonra 13.30 saatleri arasında yer almaktadır.

Bu saatler dâhilinde konsolosluk işlemleri alınmaktadır. Ancak Ticaret Ataşeliği çalışma saatleri farklı bir binada yer aldığı için çalışma saatleri de değişiklik göstermektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Ticaret Ataşeliği çalışma saatleri ise yine hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00 ile öğleden sonra 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu binalarda işlem yapacak şahıslar için bilgiler dikkate alınmalıdır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu resmi çalışma saatleri dışında bir resmi tatillerde işlem almamaktadır. Bu resmi tatiller diğer ülkelerde olduğu gibi iki ülkenin resmi tatil günlerine göre belirlenir.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’nun Görev Bölgeleri

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu belirli illerde ikamet eden şahısların işlemlerini almaktadır bu iller sırasıyla şöyledir; Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

Şahıslar kısa süreli vize başvurusu yapacaklar ise bu durumda, doğrudan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile başvuru yapmak esastır. Kısa süreli Yunanistan vizeleri olarak kabul edilen Yunanistan Turistik Vizesi, Yunanistan Ticari Vizesi, Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi ve Yunanistan Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.

Yunanistan Konsolosluk sayfamızı ziyaret ediniz.

Konsolosluk Tatil Günleri S.S.S

Yunanistan Konsolosluğu Tatil Günleri Neye göre belirlenir?

Yunanistan Konsolosluğunun tatil günleri Yunanistan ve Türkiye’de resmi tatillere göre belirlenir. Hafta sonu tatilinde vize işlemleri yapılmaz.

Yunanistan Konsolosluk İşlemleri Ne Zaman Tatil?

Yunanistan Konsolosluklarında resmi tatil günlerinde ve hafta sonu vize işlemleri yapılmamaktadır.