Konsolosluk Görev Bölgeleri

Konsolosluk Görev Bölgeleri

Yunanistan Konsolosluk binası İstanbul’da bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının vize, pasaport, evlenme, boşanma gibi işlemlerini yürütmektedir.

Çevre illerden de konsolosluk işlemleri için şahıslar İstanbul’a gelerek işlemlerini yürütmek üzere başvurularını konsolosluk binasına yapabilirler.

İzmir ve Edirne’de bulunan konsolosluk binaları da daha uzak illerde bulunan vatandaşların konsolosluk işlemlerini yapması üzerine görevlendirilmiştir.

Ankara’da bulunan Büyükelçilik binası da içerisinde bulunan konsolosluk bölümü ile aynı işlemleri yerine getirmektedir. Çevre illerden de Ankara Büyükelçilik binasına konsolosluk işlemleri için şahıslar gelebilir.

Irak, Suriye gibi savaş bölgesinden gelen şahıslar yukarıda belirtilen Edirne ve İzmir gibi yetkilendirilen konsolosluk binalarından değil İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve Ankara Büyükelçiliği’nden işlemlerini yaptırabilirler.

Başkonsolosluk ve Büyükelçilik binasının görev yetki bölgeleri aşağıda detaylı olarak yer almaktadır.

YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK GÖREV YETKİ BÖLGELERİ

Yunanistan vizesi almak isteyen ve pasaport, evlenme, boşanma gibi işlemleri yapmak isteyen şahıslar başvurularını İstanbul’da merkezi noktada bulunan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluk binasına şahsen müracaat etmelidir.

Kısa süreli vize alacak kişiler vize başvurularını vize merkezleri aracılığı ile yapmalıdır. Kısa süreli vizeler direkt olarak konsolosluk binalarınca alınmamaktadır.

Vize merkezleri aracılığı ile alınan randevu saatine kadar evraklar hazırlanmalı ve yine vize merkezleri aracılığı ile konsolosluk yetkilerine iletilmelidir.

Konsolosluk Görev Bölgeleri

Konsolosluk Görev Bölgeleri

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluk görev yetki bölgeleri şu şekildedir;

Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak.

YUNANİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ GÖREV YETKİ BÖLGELERİ

Yunanistan Ankara Büyükelçilik binası siyasi statüde bulunmaktadır. Yunanistan ve Türkiye arasındaki siyasi, diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü bir resmi kurumdur.

İçerisinde bölümleri farklı bulunmakta ve konsolosluk işlemleri ayrı bir noktada yürütülmektedir. Yunanistan Ankara Büyükelçilik binası çevre illerde ikamet eden şahısların işlemlerini alabilir. Bu iller sırasıyla şöyledir;

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat.

YUNANİSTAN İZMİR BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREV YETKİ BÖLGELERİ

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu görev yetki bölgeleri çevre illeri kapsamaktadır. Bu binada sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşları işlemler için müracaat edebilirler.

Irak, Suriye gibi savaş bölgelerinden gelen vatandaşlar Ankara İstanbul’da bulunan konsolosluk binalarından işlemlerini şahsen gerçekleştirmelidir.

İzmir’de bulunan konsolosluk binasının kapsadığı çevre iller şöyledir;

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak

Bu illerde ikamet eden şahıslar vize işlemleri için İzmir’de bulunan konsolosluk binasına başvuru yapabilirler.

YUNANİSTAN EDİRNE KONSOLOSLUĞU GÖREV YETKİ BÖLGELERİ

Diğer görev yetki bölgelerinde olduğu gibi Edirne konsolosluğu da çevre illerinde bulunan şahısların vize ve diğer işlemlerini almaktadır. Bu iller şöyledir;

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ

Yunanistan’a en çok seyahat edilen iller de bu illerdir. Sınır kapısının yakın olması sebebiyle kısa süreli seyahat vizeleri Edirne Konsolosluğu’ndan sıkça talep edilen işlemdir.

KONSOLOSLUK RESMİ TATİL GÜNLERİ

Aşağıda yer alan tarihlerde Yunanistan Konsolosluk binaları resmi tatil nedeniyle kapalı olmaktadır. Bu tarihlerde hiçbir işlem alınmaz ve alınan işlemlerin de değerlendirilmesi bir gün süre ile durdurulur. Bu resmi tatil günleri bir gün süre de olabilir bayram gibi günlerde 4 ya da 5 gün sürebilir.

Bu süre göz önüne alınarak seyahat öncesinde vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Şahıslar vize başvurusu yaptıkları zaman uçak, feribot ya da otobüs biletlerinin tarihine kadar vizenin sonuçlanması için bu resmi tatil günlerini hesaplamalıdır.

01.01.2019 Pazartesi Yeni Yıl
19.02.2019 Pazartesi Yunan Dini Bayramı
06.04.2019 Cuma Yunan Dini Bayramı
09.04.2019 Pazartesi Paskalya
23.04.2019 Pazartesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
01.05.2019 Salı Emek ve Dayanışma Günü
28.05.2019 Pazartesi Yunan Dini Bayramı
4-5 Haziran Perşembe – Cuma Ramazan Bayramı
15.08.2019 Çarşamba Yunan Dini Bayramı
11-12 Ağustos Pazartesi – Cuma Kurban Bayramı
30.08.2019 Perşembe Zafer Bayramı
29.10.2019 Pazartesi Cumhuriyet Bayramı
25 –26 Aralık Salı – Çarşamba Noel

 

Konsolosluk Görev Bölgeleri S.S.S

Yunanistan Başkonsolosu kim?

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu‘nda başkonsolosluk görevine 11 Ekim 2018 tarihinde Georgia Soultanopoulou atanmıştır ve hala görevine devam etmektedir.

Yunan Konsolosluğu hangi illerde var?

Yunan Konsolosluklarının Yetki Alanları
Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu. Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak.
Yunanistan Ankara Büyükelçiliği. …
Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu. …
Yunanistan Edirne Konsolosluğu.